x

x

czwartek, 23 lutego 2017

Odnajdź w sobie balans

Unknown
{pexels}

O tym, że przyjaciele są jak ciche anioły, które nas podnoszą, pisałam już jakiś czas temu. Dzisiaj jednak podejdę do sprawy praktyczniej i wspólnie odnajdziemy balans.

Pewnie, gdzieś na krawędzi błędu statystycznego, znajdzie się osoba, która nie traktuje przyjaźni jak coś ważnego. Relacja szczególna, ponieważ to właśnie przyjaciele są tymi osobami, którym można powiedzieć wszystko, bez ryzyka, że za chwilę będzie wiedziała połowa miasta. Mają podobną estetykę, poczucie humoru, priorytety i wizję świata. Potrafią wspierać i wysłuchać, a kiedy wszystko idzie źle zjawiają się bez zapowiedzi z antydepresantem. Znają na wylot, potrafią trafić w punkt i zazwyczaj są w stanie w kilka minut postawić do pionu.

Przy­jaźń za­war­ta w dzieciństwie, to je­dyne, co nie umiera wcześniej niż my.
– Henryk Mann
Wyznaję zasadę, że zdecydowanie lepiej mieć kilku, ale zaufanych, przyjaciół niż cały tłum. Jestem długodystansowcem, a najbliższe mi osoby są ze mną przynajmniej od czasów liceum. Co nie zmienia faktu, że o każdą relację trzeba dbać, żeby była na odpowiednim poziomie. Bo nawet jeśli jest tak, że po pół roku niewidzenia się ma się wrażenie jakby nie było żadnej przerwy, to wcale nie oznacza, że przez ten czas należy się do siebie nie odzywać i mieć wszystko gdzieś i to będzie działać. Otóż zdecydowanie nie będzie, chyba że ma się zamiar zejść poziom niżej.
My nie ty­le pot­rze­buje­my po­mocy przy­jaciół, co wiary, że taką po­moc możemy uzyskać.
– Epikur

Powyższe słowa Epikura, choć bardzo stare, to ponadczasowe. Bo generacje wcale tak diametralnie nie różnią się między sobą. Są czynniki wspólne. Cechy charakterystyczne i wypracowany przez wieki model postępowania. Przecież chociaż każdy z nas jest inny, wyjątkowy, to wszyscy musieliśmy przebrnąć przez poszczególne szczeble edukacji, pójść do pracy, a następnie zaliczyć kolejne etapy – typu założenie rodziny, a w dłuższej perspektywie przejście na emeryturę. I wszyscy jesteśmy zwierzętami stadnymi, każdy z nas potrzebuje innych ludzi do życia, a wśród nich przyjaciół, na których można polegać. I niekoniecznie właśnie chodzi w tym o to, aby przyjaciel lub przyjaciółka zawsze mieli gotowe wytłumaczenie czy receptę na palące nas problemy, ale o to, że w każdej chwili możemy się do nich zwrócić – nawet jeśli ostateczne rozwiązanie znajdziemy sami.

Praw­dzi­wi przy­jaciele, to ci, którzy są przy to­bie, gdy dob­rze ci się wie­dzie. Do­pin­gujący cię, cieszący się z twoich zwy­cięstw. Fałszy­wi przy­jaciele, to ci, którzy po­jawiają się tyl­ko w trud­nych chwi­lach, ze smutną miną, ni­by so­lidar­ni, pod­czas gdy tak nap­rawdę two­je cier­pienie jest po­ciechą w ich nędznym życiu.
– Paulo Coelho
Dlatego tak ważne jest, aby uczestniczyć w życiu swojego przyjaciela/przyjaciółki, cieszyć się razem z nim z jego małych i większych sukcesów, utrzymywać kontakt nie tylko od święta, spotykać się w miarę możliwości jak najczęściej, zarażać pozytywną energią i uśmiechem, a także zaskakiwać od czasu do czasu drobnymi niespodziankami. Zachować odpowiedni balans pomiędzy swoimi priorytetami i nie odkładać spotkań w nieskończoność. Bo może się okazać, że zbyt pochłonięci sprawami o mniejszym znaczeniu, nagle zostaniemy całkiem sami.

Traktujmy przyjaciół tak, jak sami chcemy być traktowani, dbajmy o nich tak, jak sami tego potrzebujemy. W przyrodzie nic nie ginie, wszystko do nas wraca, dlatego może warto sięgnąć po słuchawkę i po prostu zadzwonić.

Unknown / Author & Editor

Niespokojna dusza. Artystka. Pisarka. Poetka. Felietonistka. Siostra. Córka. Niepoprawna marzycielka. Follow my blog with Bloglovin

4 komentarzy:

 1. świetnie piszesz, bardzo przyjemnie się czyta! przyjaciele są naprawdę ważnymi ludźmi w naszym życiu, każdy z nas powinien mieć chociaż jedną taką osobę przy sobie :)
  http://blackismagic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Również uważam, że każdy powinien mieć prawdziwego przyjaciela.

   Usuń
 2. Przyjaźń piękna rzecz,piękna relacja. Ale tylko ta prawdziwa. Nie pierwsza lepsza relacja,którą nazwiemy przyjaźnią,bo często tak się zdarza. I tylko jeśli o nią dbamy. Żadna relacja,o którą się nie dba nie może być piękna i nie może się rozwijać. Warto dostrzegać wartość przyjaźni i doceniać przyjaciół. Bo są oni ważną częścią naszego życia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie nadużywać słów związanych z relacjami. Nigdy. Dlatego oczywiście masz rację. :)

   Usuń

Cały świat wypełniony jest przez różne rodzaje energii. Dlatego uważam, że jednym z najważniejszych elementów życia jest przekazywanie innym pozytywnych wibracji, a także czerpanie odpowiedniej energii z zewnątrz. Traktuję bardzo poważnie swój rozwój osobisty, dlatego konsekwentnie podążam do celu wyznaczoną przez siebie ścieżką. Nie ma rzeczy niemożliwych - trzeba tylko chcieć.

Copyrights @ 2017 pannaWsieci | Credits Blogger Templates and Gooyaabi Templates | Customized C.