x

x

piątek, 24 lutego 2017

Kto może być autorytetem

Unknown
{pexels}

Od tej pory w każdy piątek będzie telegraficznym skrótem. Dzisiaj o tym, kto może być autorytetem i dlaczego to takie ważne w XXI w.

Żyjemy w czasach dumnie rozwiniętej globalizacji. W świecie, który jest tak dynamiczny, że czasami się zastanawiam czy powiedzenie – działaj lokalnie, myśl globalnie – w ogóle ma jeszcze rację bytu. To nie jest przecież wcale przestarzały pogląd, a chyba już jednak działamy raczej globalnie. Dodatkowo mamy zubożenie kulturalne. Dlatego kto właściwie w dzisiejszym świecie może być autorytetem?


Prawda powinna być prosta i wszystkim dobrze znana. Do każdego kto inny trafia. Dla jednych życiowym autorytetem może stać się znany bloger, dla innych gwiazda filmowa z Hollywood, dla kolejnych pisarz/poeta/autor, jeszcze inni naśladować będą filozofów i uczonych.
Czy wiesz jednak jaka jest cecha wspólna potencjalnych kandydatów na autorytety/osoby wpływowe?

Każdy z nich miał swój własny autorytet. Osobę, która go zainspirowała, zaciekawiła, pośrednio pomogła odkryć odpowiednią drogę. Daniel Goleman, twórca Inteligencja emocjonalnej w praktyce, zadedykował swoją książkę tym, którzy pokazali mu, co to znaczy wykorzystywać inteligencję emocjonalną w pracy. A był to jego promotor, wuj oraz... rodzice.

I coś w tym jest, bo to przecież od rodziców w głównej mierze zależy, co z nas wyrośnie.

Unknown / Author & Editor

Niespokojna dusza. Artystka. Pisarka. Poetka. Felietonistka. Siostra. Córka. Niepoprawna marzycielka. Follow my blog with Bloglovin

10 komentarzy:

 1. Fajny wpis. Masz rację, że każdy jest inny i dla każdego autorytet będzie wyglądał inaczej:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważny w naszym życiu jest autorytet. Każdy z nas jest inny i nasze poglądy się różnią :) Tak naprawdę to nie tylko sławniejsze osoby mogą być autorytetem.
  Ja też ostatnio zaczęłam pisać podobny wpis, w którym opisuję moje "cenne osoby" :)
  http://rooksiii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach ta nasza "globalna wioska"... Btw, czasami mam wrażenie, że brak autorytetów jest lepszy, niż obieranie za autorytet osoby niewłaściwej.

  Właściwie poszukiwanie autorytetów było jednym z powodów powstania mojego bloga. Ja sam nazywam ich "Wirtuozami życia". Jest wiele osób, które zrobiły na mnie wrażenie, chociaż często nie są to postaci znane, obdarzone "fejmem".

  Bardzo spodobał mi się Twój blog, obiecuję zaglądać częściej! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie niepodważalnym autorytetem jest moja mama, oprócz niej raczej nikt mnie na tyle nie inspiruje. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. autorytety, podobnie jak wartości, którymi kierujemy się w życiu są sprawą bardzo indywidualną. I masz rację, dużo zależy od tego, co wynieśliśmy z domu, w jakim otoczeniu się wychowaliśmy. Kiedyś, dawno, dawno temu, kiedy moja młodsza siostra była jeszcze naprawdę małym dzieckiem (miała może z 12lat) miała za zadanie w szkole przygotować pracę (napisać, narysować lub w jakiś inny sposób to przedstawić) dotyczącą swojego autorytetu. Tę pracę znalazłam w domu po jakimś czasie i nie mogłam pohamować łez widząc moje zdjęcie wklejone w kartkę A4, która posłużyła za "antyramę", opatrzone cytatem "moja siostra jest moim autorytetem, bo potrafi widzieć świat piękniejszym". Do tej pory mam łzy w oczach, gdy o tym myślę. Zdaję sobie jednocześnie sprawę z tego, jak wielką odpowiedzialność spoczywa na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od rodziców zależy, ale nie koniecznie tak też w 100 % jest.
  Mądrze, ciekawie napisane! Pozdrowienia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Socjalizacja pierwotna ma naprawdę kluczowe znaczenie. Od dzieciństwa bardzo dużo zależy.

   Usuń
 7. Szkoda wielka ze małoletni wychowują się w czasach socjalno medialnych a ich autorytetem sa gwiazdeczki i celebrytki Szukaja inspiracji nie intelektualnych a raczej modowych Przykre jest to ze swiat staje się monotonny w ludzi i zachowania Kopia goni kopie a jeśli chodzi o prawdziwe autorytrty to szkoda ze tak szybko odchodzą i jest ich coraz mnie Pozdrawiam Swietny post

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie, zależnie od osoby każdy ma inne autorytety. Na przykład moimi inspiracjami są ludzie którzy coś w życiu przeszli, a może nawet sama dla siebie jestem autorytetem(zabrzmiało to narcystycznie haha)
  galantyka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Cały świat wypełniony jest przez różne rodzaje energii. Dlatego uważam, że jednym z najważniejszych elementów życia jest przekazywanie innym pozytywnych wibracji, a także czerpanie odpowiedniej energii z zewnątrz. Traktuję bardzo poważnie swój rozwój osobisty, dlatego konsekwentnie podążam do celu wyznaczoną przez siebie ścieżką. Nie ma rzeczy niemożliwych - trzeba tylko chcieć.

Copyrights @ 2017 pannaWsieci | Credits Blogger Templates and Gooyaabi Templates | Customized C.